NELER OLMUŞ NELER? 17. İNSAN YÖNETİMİ KONGRESİ/ANKARA

    PERYÖN İç Anadolu Şubesi’nin organize ettiği 17. İnsan Yönetimi Kongresi’nin katılımcılarından biriydim. 3-4 Kasım olarak 2 gün süren kongre-çalıştay programının iki gününe de katıldım 🙂 Her organizasyon gibi, içeriği doyurucu bir kongre olduğunu söyleyebilirim. Programa kısaca bir göz atalım :

1-538x1024
Kongre Programı
img_3126

PERYÖN 17. İNSAN YÖNETİMİ KONGRESİ (3-4 KASIM 2016)

    PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) 1971 yılında kurulmuş olup, İnsan Yönetimi profesyonellerinin gereksinimlerine hizmet etmektedir. Türkiye’de çağdaş insan yönetimi anlayışlarının yaygınlaştırılmasına ve gelişimine liderlik eden etkin ve saygın bir sivil toplum örgütüdür. Dernek merkezi İstanbul’da olup İç Anadolu Bölge dahil beş şubesi vardır.

 1. İnsan Yönetimi Kongresi, PERYÖN İç Anadolu Başkanı Elif EJDAR ÖZEL’in açılış konuşmasıyla başladı. Kongre sloganı olan “Bir de Buradan Bak”a uygun olarak, iş ve sosyal yaşantımızda farkı yönlerden bakanlara saygı duymanın gerekliliği konulu bir konuşma yaptı.
 • “İLETİŞİM YOKSA LİDERLİK YOK”- Dr. Sedef KABAŞ:

    İletişim ve Medya Danışmanı/Eğitimci/Gazeteci Dr. Sedef KABAŞ, renkli bir anlatım ile “İletişim Yoksa Liderlik Yok” Konulu sunumuna başladı.

   Liderlerin temel özelliklerini tanımlayıp, günümüzden ve geçmişten lider örnekleri verdi. Liderliğin cinsiyet, yaş ve konum üstü bir kavram olduğundan bahsetti. Misyon ve vizyon sahibi olup, bunu diğer insanlara aktarmanın, liderliğin olmazsa olmazı olduğunu aktardı.

    Kendi kurguladığı liderlik modelin olan S.E.D.E.F. yaklaşımını sundu:

 1. Samimiyet
 2. Empati
 3. Dinamizm
 4. Etkili Hitap
 5. Fikir Sahibi Olmak

t-modeli

 • 1. OTURUM: “İŞVEREN VE İK TARAFINDA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ” – Devrim EROL, Nuray DEMİREL, Bilge ERGENEKON BİLEN

    Oturum Devrim EROL (ANGİKAD Kurucu Başkanı ve KAGİDER YK Üyesi) başkanlığında, Nuray DEMİREL(TAV Ankara, Genel Müdürü), Bilge ERGENEKON BİLEN (P&G, Türkiye ve Kafkas Cumhuriyetleri İK Direktörü), Tuğba ÇÖRTELEKOĞLU (Betek-Filli Boya, İK Direktörü) katılımıyla gerçekleşti.

    Devrim EROL kadın&erkek işgücü piyasasının durumundan ve Küresel Cinsiyet Farkı Endeksi’nden kısaca bahsetti.

       Endekse göre,

 • İşgücü piyasasında, kadın ve erkek işgören oranının dengelenmesi Avrupa’da 47 yıl, Ortadoğu’da ise 356 yıl sürecektir.
 • Dünya’da kadın&erkek çalışanlar arasında eşit işe eşit ücret uygulaması yoktur.
 • Cinsiyet eşitliğinin gözetildiği firmalarda ciddi performans artışları gözlemlenmiştir.

    Nuray DEMİREL, TAV firmasında, kadın&erkek çalışan oranının birbirine çok yakın olduğunu ve doğum yapan çalışanlara yasal haklarının dışında izin uygulamalarının olduğunu belirtti. Bu nedenle kadın çalışanların firma içinde kariyer/annelik arasında seçim yapmak durumunda kalmadıklarını ve işini kaybetme kaygısı yaşamadıklarını anlattı.

    Bilgehan ERGENEKON BİLEN, P&G hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, işe alımlarda kişinin cinsiyetinin hiçbir önemi olmadığını, yetkinlikler üzerinden seçme yerleştirme yaptıklarını anlattı. Ayrıca Olimpiyat sporcularının annelerine sponsorluk yaptıkları uygulamadan bahsetti

   Tuğba ÇÖRTELEKOĞLU, Filli Boya’da kadınları iş hayatına kazandırmak adına başlattıkları ve yürütmeye devam ettikleri Kadın Boyacılar uygulamasından bahsetti.

 • “İK KIYASLAMA RAPORU SONUÇLARI “– Didem ARIKAN

    Kariyer.Net, Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Didem ARIKAN, iş arama sitesi olan Kariyer.Net üzerinden yaptıkları anket raporunu sundu.

     Rapora göre;

 • Görüşme yapan kişilerin %46’sı kadındır, %55’i İşletme, İletişim ve Çalışma Ekonomisi mezunudur ve %40’ı 30-40 yaş aralığındadır. İK departmanında çalışma süresi ortalama 4 yıldır.
 • Adayların görüştükleri firmaların %97’sinde İK Departmanı bulunmaktadır, departmanın ortalama bulunma yılı 9 yıldır ve ortalama İK çalışanı sayısı 4’tür.
 • Firmaların %69’ unda İK Departmanı Süreçlere göre bölümlere ayrılmıştır (Seçme&Yerleştirme, Eğitim, Organizasyonel Gelişim, Bordro ve Özlük İşleri gibi).
 • Firmaların %32’si süreçlerini outsource ettiklerini belirtmiştir.
 • Firmaların %85’i beyaz yaka personel için, %80’i mavi yaka personel için İşten Çıkış Görüşmesi yaptıklarını belirtmiştir.
 • Firmaların %51’i işten ayrılan çalışanlarına tekrar işbaşı yaptırmadıklarını belirtmiştir.
 • DEĞİŞİM AJANLIĞI – Mehpare ALP
img_3097
Mehpare ALP

    FNSS İK Direktörü Mehpare ALP, “Değişim Ajanlığı” isimli bir sunum yaptı. Sunumunda FNSS’in neden değişmek durumunda kaldığını açıklayarak başladı. Sn. ALP, firmalarının gittikçe büyüdüğünü, İK’dan beklenenlerin yön değiştirdiğini, çalışan bağlılığı konusunun ne kadar önemli olduğunu gördüklerini ve Y jenerasyonunun iş hayatında yer almaya başlamasıyla, değişime karşı gelmenin çağ dışı bir hareket olduğunu fark ettiklerini belirtti.

    Bu köklü değişiklikleri firma bünyesine inşa ederken, kurum kültürünün anahtar etken olduğunu belirtti. Aynı zamanda organizasyonun ihtiyaçları doğrultusunda kurulan stratejiler, çalışanlardan aldıkları geri bildirimler, benchmark ve organizasyon hedeflerine uygun olarak değişim hareketini başlattıklarını anlattı.

 • 2. OTURUM: “İK’NIN SOL BEYNİ” – Nazlı ERMUT, Murat KÖSEREİSOĞLU, Aykut BORA

  Nazlı ERMUT(AGREGA, İK Danışmanı ve Profesyonel Koç) başkanlığında, Murat KÖSEREİSOĞLU (Securitas, Ülke Başkanı) ve Aykut BORA (PERYÖN İK METRE, Ekip Lideri / İK Danışmanı) katılımıyla gerçekleşti.

    Nazlı ERMUT, insan beyninin sol lobunun analitik düşünce merkezi olduğunun kabul edildiğini söyledi. İK denilince akla sadece insan yönetimin sosyal tarafının geldiğini fakat analitik tarafının da önem verilmesi gereken bir konu olduğunu belirtti. İK’nın değişim lideri olması ile raporlamaya önem vermesi gerektiğini belirtti ve elde edilen verilerin raporlanması ile yönetime ışık tutulacağını anlattı.

   Murat KÖSEOĞLU ise çalışan bağlılığını irdelerken çalışana olan bağımlılık konusunun unutulmaması gerektiğini ve insan kaynağını iyi kullanan şirketlerin rekabette fark yaratacağını söyledi. Paranın motive gücünün sınırlı olduğunu, çalışanların kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir “Arka Bahçe” verilmesi gerektiğini anlattı. 21. YY’ da eski yönetim anlayışlarını terk etmemiz gerektiğini belirtti.

   Aykut BORA, PERYÖN İK METRE çalışması hakkında kısaca bilgilendirme yaptı. İK METRE, organizasyonlarımızda yönettiğimiz insan kaynağının iş sonuçlarımıza etkisini ölçerek daha etkin ve verimli İnsan Kaynakları stratejilerinin oluşturulması için tasarlanan bir kıyaslama veri tabanıdır. Sistem gönüllü çalışma grubu üyelerinin desteğiyle yürütülmekte. Veri girişleri web üzerinden yapılacak. Sisteme dahil olabilmek için PERYÖN Kurumsal Üyeliği yaptırmak gerekmekte.

   IK METRE veri tabanı sistemi içinde yer alan firmalar aşağıdaki raporları sistemden alabilecekler:

 1. Karşılaştırma Raporu: Sistemin içerisinde yer alan firma verileriyle karşılaştırma raporu alınmasını sağlar.
 2. Kıyaslama Raporu: Sektör bazlı veri kıyaslamayı sağlar.
 3. Peer Grup Raporu: Sistem içerisinde belirlenen bir ya da birkaç firma ile, birebir veri karşılaştırma sağlar.

  İlk etapta Finansal Göstergeler, İşe Alım Süreçleri, Yetenek Yönetimi, İSG, Eğitim Gelişim, Tutundurma, Sürdürülebilirlik konusunda metrikler oluşturulmuştur.

 • “PERYÖN İÇ ANADOLU MENTÖRLÜK PROGRAMI” – Esra AYKEN :

  Esra AYKEN (TAV İK ve Yönetim Sistemleri Müd., PERYÖN İç Anadolu YK Üyesi), PERYÖN bünyesinde başlatılan mentorluk programı hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.  2017 yılı program başvuruları 15.11/15.12.2016 (Takvimlere not düşülsün!) tarihleri arasında başlayacak.

 • “BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ’NDE OTOMATİK KATILIM UYGULAMASI NELER GETİRİYOR?” – Yeşim YARAR

  AVİVASA Emeklilik, Kurumsal Projeler Birim Yöneticisi Yeşim YARAR 01.01.2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan otomatik katılım uygulaması hakkında bilgi verdi.

    Yasaya göre,

 • 100+ çalışanı olan firmalarda çalışan 45 yaş altı tüm işgörenler otomatik olarak sisteme katılacaklardır.
 • Aylık gelirlerinin min. %3’lük kısmı fonlarına aktarılacaktır.
 • Aylık kesintiler, çalışanın mevcutta bulunan bireysel emeklilik fonundan ayrı bir fonda birikecektir. Fonların birleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Çalışanların ilk iki ay içinde cayma hakkı (kesinti yapılmadan iade) vardır. İki ay sonunda sistemden çıkmak isteyen çalışanların birikimleri kesintiler yapıldıktan sonra iade edilecektir.
 • 100+ çalışanı olan bütün firmalar bu yasa dahilinde bir emeklilik şirketi seçmek zorundadır.
 • Faizli ve faizsiz olmak üzere iki fonda birikim yapılabilmektedir.
 • Devlet katkı payı oranı %25’tir.
 • “İŞYERİNDE İYİ HİSSETMEK” – Yard. Doç. Dr. Ozanser UĞURLU
img_3120
Yard. Doç. Dr. Ozanser UĞURLU

 Yard. Doç. Dr. Ozanser UĞURLU, işverenlere ve işgörenlere işyerinde iyi hissetmek için yapabilecekleri küçük uygulamalardan bahsetti.

   İnsan beyninin olumsuz durumları görme konusunda daha baskın olduğunu belirtti. Bu nedenle korku, acı, üzüntü, endişe ve öfke hisseden bir kişinin basit uygulamalarla bu düşüncelerinden nasıl arınabileceğini gösterdi.

thanks_for_reading_cat_2