PATRONUNUZU ÇILDIRTACAK 5 DAVRANIS

Uzun bir aradan sonra merhaba. Yeni blog yazımın bir çeviri olmasına karar verdim.(Linki yazının sonuna ekleyeceğim.) Yazıyı parçalara bölüp, gün gün yayınlamaya devam edeceğim. Yazı ünlü bir İK bloggerına ait. Aslında çeviriyi yaparken, ben de yazıyı okudukça ” Ne alaka!”dediğim yerler oldu.  Ama yabancı kaynakları merak edip, dil engeline takılan arkadaşlar için güzel bir yazı olacağını hissediyorum , birlikte göreceğiz. 🙂

  
 BÖLÜM 1

“Hırslı ve akıllısın. Planların var. İşi iyi yapıyor ve çok çalışıyorsun, peki patronun senden neden nefret ediyor? Tamam belki nefret etmiyor ama daha iyi bir çalışan olmana rağmen, iş arkadaşını senden daha çok sevdiği kesin.

Bazen durum tamamen kişiseldir – tabiki herkesle anlaşamayız-, ama bazen de yaptığın bazı şeyler patronunun tepesini attırıyordur.

İşte yapmayı bırakman gereken 5 şey:

PATRONUNDAN DAHA AKILLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEN

Düşünebilirsin, hatta patronundan daha akıllı da olabilirsin.( Aslında iyi patronlar, kendilerinden daha akıllı insanları işe almalıdırlar.) Ama bu her istediğini yapacağın anlamına gelmez. Bazen insanlar “Hayır, ben istisnayım. İstediğimi yaparım.” diyebilirler. Yanlış! Patronun ne istiyorsa onu yapmalısın.

Ama bu ağzını kapalı tutacağın anlamına gelmez.

Örneğin, okuldan sonra ilk iş yerim bir gayrimenkul yönetim firmasıydı. Böyle firmalar gelen ve giden paralarını sürekli kontrol altında tutarlar. Hesap hareketlerini, hesap makinesi ile hesaplayarak, Word dosyasına yazmışlardı. Onlara Excel programını gösterdim ve formülleri kullanarak bu para hareketlerini kaydedebileceklerini söyledim. Program hakkında hiçbir fikirleri yoktu! (90’ların sonunda çok da kötü bir durum değildi.)

Gösterdiğimin daha iyi bir yol olduğunu söylemem ve patronumun kabul etmemesinden sonra kafamın dikine gidip, yine de aynı programı kullanmaya devam etmedim. Fikirlerinizi paylaşın ama eğer patronunuz hayır derse, ona uyun ve onun yöntemiyle işlerinizi yapın.” 

Yazının 2. Bölümünde görüşmek üzere!

Yazar: Suzanne Lucas, a.k.a. Evil HR Lady

http://humanresources.about.com/od/Working-With-Coworkers/fl/5-things-you-do-that-drive-your-boss-crazy.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s